Mulberry šilkas – kas tai?
Kartais sunku apibūdinti šilką vienu žodžiu… Jis tiesiog yra išskirtinis pluoštas, kurio nepaprasta istorija prasidėjo daugiau nei prieš 5 000 metų Kinijoje. Būtent tada, pasak legendos, imperatorienei Xi Lingshi, begeriant arbatą sode, į jos puodelį įkrito šilkaverpio kokonas, kurį traukdama iš arbatos kartu ištraukė ir iki tol neregėtą giją – dabar žinomą kaip šilko pluoštą.
Du tūkstantmečius jo gamybos būdas buvo griežtai slepiamas, o išdavusius paslaptį pasitikdavo mirties bausmė, todėl nenuostabu, kodėl tiek daug laiko vienai Kinijai priklausė šis gamybos monopolis. Kelias dešimtis amžių šilkas buvo prabangos prekė, tokia pat vertinga kaip auksas, kurią į Europą eksportuodavo vadinamuoju Šilko keliu.
Šiandien Mulberry šilkas yra tekstilės pramonės karalius. Dėl savo unikalių savybių, įskaitant tvirtumą, bet kartu ir švelnumą bei subtilumą, šilkas yra viena iš kokybiškiausių medžiagų visame pasaulyje. Ką turėtumėte apie jį žinoti? Kaip įvertinti šilko autentiškumą? Kaip prižiūrėti šilkinius drabužius? Viską sužinosite netrukus.
Šilkas apibrėžiamas ne tik kaip gyvūninės kilmės pluoštas, bet ir kaip audinys, pagamintas iš verpalų, gautų iš šio pluošto. Mulberry yra tiesiog angliškas žodžio ,,šilkmedis” išsireiškimas. Kokybiški šilkiniai verpalai yra gaunami iš Azijos šilkmedžio šilkaverpio Bombyx mori kokono. Trumpai tariant, kokonai yra panardinami į karštą vandenį, kuriame atsiskleidžia, o tada plona gija suvyniojama į ritę. Skaičiuojama, kad iš vieno kokono galima gauti nuo 1,5 km iki 3 km itin plonyčių, tačiau nepaprastai stiprių, šilko siūlų.
Šiandieniniame mūsų pasaulyje Mulberry šilko gamyba sudaro vos 0,2 % visų pluoštų gamybos. Apskaičiuota, kad per metus yra pagaminama tik apie 50 000 tonų šio unikalaus natūralaus pluošto. Palyginimui – medvilnės kasmet yra pagaminama apie 27 000 000 tonų. Šis nedidelis pagaminto šilko kiekis yra susijęs su ribotais gamybos ištekliais: šilkaverpių veisimas vyksta tik pavasarį ir trunka tik du mėnesius. Didelei audinio kainai – Mulberry šilkui – įtaką daro sunkumai išgaunant pluoštą ir preciziškas rankų darbas.
Kokiais privalumais pasižymi ir kokių trūkumų turi Mulberry šilkas?
Šilkas yra labai tvirtas, patvarus, tamprus ir lankstus pluoštas, be to, atsparus tempimui. Tačiau tik tol, kol jis yra sausas. Šlapias audinys iš šilko gali deformuotis, todėl skalbimo metu jo negalima trinti rankomis ar gręžti.
Šilkui taip pat būdingas subtilumas, blizgumas, glotnumas, slidumas, švelnumas ir lengvumas. Dėl natūralios kilmės ir rankų darbo, kuriame nėra jokios chemijos, medžiaga yra hipoalerginė. Šilkas taip pat pasižymi higroskopiškumu, t. y. gebėjimu sugerti drėgmę.
Įdomu tai, kad šilkinis audinys turi dvejopą savybę. Viena vertus, jis išsiskiria dideliu pralaidumu orui, todėl kaitriomis vasaros dienomis vėsina. Kita vertus, jis gali sušildyti vėsiais vakarais. Šilkas, kaip vienas iš megztinių ar paltų audinio sudedamųjų dalių, šildo labiau nei vilna!
Tiesa, reikėtų žinoti, kad šilką, kaip ir daugumą medžiagų, gali pažeisti tiesioginiai saulės spinduliai, be to, jis nepasižymi atsparumu kandims ar pelėsiui.
Kaip atpažinti tikrąjį šilką?
Šilkas nėra toks minkštas kaip, pavyzdžiui, viskozė ar medvilnė, kartais net primena sintetinę medžiagą, todėl žmonėms, mažiau susidūrusiems su skirtingomis medžiagomis, gali būti sunku jį atpažinti vos palietus. Geriausias būdas atpažinti šilką, yra patikrinti jį su ugnimi, kaip tai daroma su gaminiais iš odos. Šilkas yra nedegus, o jo kvapas primena svylančius plaukus.
Labiau patyrę žmonės šilką atpažįsta liesdami. Šilko audinys yra ganėtinai minkštas, tačiau standus, ir pasižymi elegantišku blizgesiu. Kitas būdas patikrinti medžiagos autentiškumą – ją dėvėti. Jei drabužis iš šilko dienos pabaigoje neskleidžia nemalonaus kvapo, be to, su juo jautėtės komfortiškai, tuomet jūsų rankose tikrų tikriausias šilko gaminys.
Šilkas vienintelis? O gal yra skirstomas pagal rūšis?
Šilko pavadinimas yra kilęs iš maisto, kuriuo minta šilkaverpiai. Mulberry šilką gamina drugiai, kurie yra maitinami specialiai jiems užaugintų šilkmedžio lapais. Kai šilkaverpio lervos suvalgo pakankamai tokių lapų, jos ima gaminti kokonus. Po 3-8 dienų tokį kokoną galima išardyti. Tuomet seka valymo bei susukimo procesai, atliekami tik rankų darbo pagalba. Kadangi Bombyx mori šilkaverpiai yra maitinami tik kruopščiai atrinktais sveikiausiais baltais šilkmedžio lapais, jie geba pagaminti itin ilgas ir stiprias šilko gijas, kurios idealiai tinka audžiant šilko audinius. Nors Mulberry šilkas yra baltas, galima lengvai jį nudažyti.
Tačiau yra ir kita šilko rūšis, labiau prieinama finansine prasme didžiajai daugumai žmonių. Tai įprastas šilkas, kurį galite rasti net ir Lietuvos audinių parduotuvėse. O skiriasi jis nuo Mulberry šilko iš esmės tik tuo, kad yra gaminamas laukinių šilkaverpių rūšies. Kadangi pastarieji yra laukiniai, jų niekas specialiai neaugina ir nešeria atrinktais šilkmedžio lapais. Vietoje to, jie minta įvairiais lapais, kuriuos randa aplinkoje, kurioje išsivystė. Būtent dėl šilkaverpių mitybos skiriasi šilko techninės savybės.
Mūsų siūlomas šilkas yra itališkas: nuo šilkmedžių auginimo iki šilkaverpių kokonų turinio apdirbimo. Italai tai daro kruopščiai, atsakingai ir užtikrintai. Jų siekis – sukurti naują, XXI amžiaus Šilko kelią. Storas šilkas, šilkas su vilna, lengvas, skaidrus ir neskaidrus, krepinio pagrindo, žvilgus, šifoninis, organzinis šilkas ir dar daug kitų – viskas tiesiai iš Italijos naujuoju Šilko keliu.
Kaip rūpintis šilku?
Svarbiausia šilkinių, kaip ir visų kitų, drabužių priežiūros taisyklė yra laikytis etiketėje pateiktų rekomendacijų. Tačiau gyvenime atsitinka visko, todėl etiketės kartais pasimeta. Ką daryti, jei trūksta informacijos? Kaip tinkamai pasirūpinti šilku namuose?
Šilko skalbimas
Kuo gležnesnė medžiaga, tuo subtilesnis turėtų būti jos skalbimas. Skalbti šilką skalbimo mašinoje tikrai nėra geriausias sumanymas. Netgi švelniausias skalbimo režimas gali negrįžtamai sugadinti šilko audinį. Kodėl? Visų pirma, dėl ilgai trunkančio šilko sąlyčio su vandeniu. Šilkinius drabužius reikia skalbti ne ilgiau kaip 4 minutes ir kuo trumpiau skalauti. Visiškai nerekomenduojama naudoti gręžimo funkcijos ir rinktis aukštą skalbimo temperatūrą – geriausia tai daryti 20 – 30 laipsnių temperatūroje.
Vandens būklė
Atkreipkite dėmesį į vandens kietumą, ypač plaunant atlasinius šilko audinius. Kietas vanduo gali pažeisti šilko struktūrą, o atlaso atveju – paveikti jo blizgesį. Praktiškiausia idėja namuose būtų plauti šilką distiliuotame vandenyje, kuriame nėra priemaišų.
Kokias skalbimo priemones naudoti?
Šilko plovimui naudokite švelnų audinių ploviklį, paprastos sudėties muilą arba švelnų plaukų šampūną. Taip, taip – šampūną. Šilke yra baltymų pluoštų, panašių į tuos, kurie yra mūsų plaukuose ir odoje, todėl šampūnas taip pat, reikalui esant, būtų tinkama šilko skalbimo priemonė.
Kaip džiovinti šilką?
Kadangi šilko audinių negalima gręžti, vandens perteklių pašalinkite rankšluosčiu. Norėdamos pašalinti vandens perteklių, švelniai spauskite rankšluostį, kuris sugers didžiąją dalį drėgmės. Tuomet stipriai papurtykite drabužį ir pakabinkite ant pakabos be aštrių briaunų. Džiovinant šilką venkite saulės: medžiaga gali išblukti.
Šilko lyginimas
Geriausia, kad lyginami šilkiniai drabužiai būtų šiek tiek drėgni ir išversti į blogąją pusę. Nustatykite lygintuvo „šilko“ režimą, tada nepastebimoje vietoje patikrinkite, kaip audinys reaguoja į lyginimo temperatūrą. Praktiška ir patikrinta idėja yra lyginti šilką, uždengtą kitu natūraliu audiniu. Jei namuose turite garintuvą – jis taip pat puikiai tiks šilkui lyginti.